Nyhetsbrev från YTK 30.6.2022

Delta i enkäten och utlottningen!

Vi vill höra om dina erfarenheter av arbetslöshet och arbetssökande. Genom att svara hjälper du oss att utveckla sysselsättningstjänsterna för våra medlemmar. Vi använder resultaten i utvecklingen av sysselsättningsstödjande tjänster i YTK-Föreningen, så att vi kan hjälpa våra medlemmar att hitta sysselsättning.


En klar majoritet av er anser att YTK bör tala om arbetets omvandling

Differentieras karriärerna? Vad händer i framtiden med traditionellt lönearbete, hur blir det med arbetssökning eller att kombinera inkomstrelaterad dagpenning och arbete?


Aktuellt om utkomstskydd

Förhöjning av det inkomstrelaterade utkomstskyddet

På grund av den plötsliga ökningen av levnadskostnaderna görs en extra indexhöjning av det inkomstrelaterade utkomstskyddet i början av augusti. Höjningen ökar de inkomstrelaterade dagpenningarna som betalas ut.​​​​​​​ Läs mer

Kontrollera dina uppgifter i inkomstregistret

Sedan ett par år tillbaka har vi använt inkomstregistret vid handläggning av ansökningar om inkomstrelaterad dagpenning. När du lämnar in en ansökan om inkomstrelaterad dagpenning, kontrollera att löneuppgifterna i inkomstregistret är korrekta. Läs mer

Inkomstrelaterat utkomstskydd på sommaren

Sommaren kan ha en viss inverkan på sökande av inkomstrelaterat utkomstskydd. I praktiken ändras ingenting, så ansök om dagpenning normalt även under sommaren. Här går vi igenom några praktiska saker, som brukar ge oss många frågor under sommaren. Läs mer


Smart sparande med föreningens medlemsförmåner! 

Som medlem i YTK-Föreningen får du Lagkamratens anställningsrådgivning, omfattande försäkringar för arbete och fritid, många kostnadsfria träningar för arbetssökning och karriär samt mångsidiga medlemsförmåner för vardag och välbefinnande.

Om du ännu inte är medlem i YTK-Föreningen, anslut dig här och tipsa även din kompis!

Kom med på en gratis jobbsökarträning

Söker du arbete eller planerar du en ny karriär? Det är ofta mödosamt, men hjälp finns att få! I Webbcoachning för arbetssökande, som ingår i YTK-Föreningens medlemskap, får du hjälp med att söka arbete. (Tjänsten på finska). Ta del av coachningen och kom med >>

Aktivera Onlineutbildningsbiblioteket för arbetslivet – utan avgift!

Användningen av Onlineutbildningsbiblioteket ingår i YTK-Föreningens medlemskap och kostar inte extra. För den årliga medlemsavgiften på endast 22 € får du således tillgång till hela Eduhouse-utbildningsutbudet (värde 147 €/månad). Dra nytta av utbildningarna nu >>

Olycksfallsförsäkring för fritiden ingår i föreningsmedlemskapet! 

På sommaren, när allt roligt händer och sker, kan också något oförutsett inträffa. Se alltså till att din olycksfallsförsäkring för fritiden är giltig – för medlemmarna i YTK-Föreningen ingår den i den förmånliga årliga medlemsavgiften. 

"Medlemskapet och försäkringsförmånen har alltid varit enbart ett plus, eftersom jag sparar ett par tusen redan när det kommer till en ny tand – mycket pengar, åtminstone för mig!" Ta del av våra medlemmars erfarenheter.

Läs mer om försäkringen.

Aktuella samtalsämnen

Tillbaka till ingångsidan av Aktuellt